Banka Kredisi Borcu Erteleme

0
267
Kredi borcu erteleme

Günümüzde birçok farklı ihtiyacımızdan dolayı çoğumuz kredi çekmek istiyoruz veya çekiyoruz. Kredi çektikten sonra doğal olarak kredi borcunun taksini denkleştirmekte, kredi borcunu ödemekte sıkıntı yaşayanlar oluyor. Durum böyle olunca da çoğumuzun aklına ”banka kredisi ertelenebilir mi” gibi bir soru geliyor.

Ev, araba veya başka keyfi veya zaruri ihtiyaçlardan dolayı çektiğiniz krediler kısa zamanda size büyük bir yük olarak geri dönebilir. Maaşınızın önemli bir kısmını da banka kredisinin borcuna ödemekte aile bütçenizi oldukça zorlar. Veya beklemediğiniz bir anda işten çıkmanız ya da bir anda gelen masraflar da sizi bir çıkmaza sürükler.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Ödenemeyen kredi borcundan sonra sıkıntılı bir süreç sizi bekler. Ödemediğiniz kredi borcundan dolayı yasal takibe alınmadan önce 3 ay süreniz vardır. Eğer bu süre içinde ödemediğiniz taksitleri kapatırsanız sadece gecikme faizi ile kurtulabilirsiniz. Ama kapatamazsanız borcunuz daha da katlanır. Eğer borç 3 ay içinde ödenmezse bankalar haciz yoluna başvurur. Bunun dışında bankalar doğal olarak her ne kadar sıcak bakmasa da kredi borcunu erteleme gibi bir yol da vardır.

Banka Kredisi Borcu Nasıl Ertelenir?

Kredi ertelemek için bankanızla görüşmelisiniz. Müşteri hizmetleri ile iletişime geçip ardından dilekçe ile bir gerekçe belirterek kredi erteleme talebinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca Türkiye’de çalışan kişilerin 3’te 2’si bankalara kredi borcu ödemektedir. Bu 3’te 2’lik kısmın 3’te 1’i ise kredi borcunu ödemekte zorlanıyor. Bu yüzden eğer talebiniz kabul edilirse kredi borcu erteleme yolu size bu borcun rahat bir nefes aldırıp, size gerekli parayı toplamak için belli bir süre tanıyabilir. Ödeyemediğiniz taksitler için kredi borcunuzu 3 aya kadar erteleyebilmeniz mümkün. Fakat bu erteleme süreci için de bankanın borcunuza küçük bir faiz miktarı eklediğini de unutmamalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here