Banka Emekli Maaşına El Koyabilir Mi?

0
393
Banka Emekli Maaşına El Koyabilir Mi?

Bankalardan kredi ve kredi kartı kullanan ve bunların borçlarını ödeyemeyen emekliler maaşlarının haciz edilmesi korkusu yaşarlar. Emeklilerin kendi rızaları olmadan bankalar ya da alacağı olan diğer kurumlar tarafından hiç bir şekilde haciz işlemi uygulanamaz. Bankalar emeklinin rızası olmadan maaşlarından kesinti yapamaz ve mevduat hesabı gibi işlem yapamaz. 5510 sayılı yasanın 93 ncü maddesinde açık bir şekilde belirtildiği üzere ‘Emeklilerin gelirlerine el konulamaz aylıkları haciz edilemez‘ ibaresi vardır.

Ancak bazı bankalar emekli maaşlarını kendi bankalarından alan emeklilerin maaşlarını bloke ediyor ya da haciz işlemi başlatıyor. Ama kanun da açık olarak belirtildiği gibi böyle bir işlem suç olduğu gibi bankasının yanı sıra işlemi gerçekleştiren İcra Dairesi de böyle bir suça iştirak ederek kanunlar karşısında suç işlemiş oluyor. Kanunlar sadece SGK’ nun alacağından doğan borçlardan dolayı ve nafaka yükümlülüklerinden dolayı hacze izin veriyor.

Emekli Maaşlarında Bankaların Yasal Olmayan İşlemleri

Bankalar bazen haciz işlemi olsun ya da olmasın kendi insiyatifi ile emekli maaşlarına bloke koyuyor ve mevduat hesabı gibi işlem gerçekleştiriyor. Ancak bu kesinlikle yasal değildir. Emekli, dul ve yetim maaşı ile ilgili olan hesap mevduat hesabı değil maaş hesabıdır. Banka hesap sahibinin izni olmadan bunlar üzerinde hiçbir işlem yapamaz.

Emeklinin İzni Olmadan Banka Haciz İşlemi Yaparsa Ne Yapılabilir?

Emekli maaşlarına haciz konulabilmesi için borçlunun izninin olması gerekir. İcra takibini gerçekleştiren İcra Dairesi emeklinin yazılı izni yoksa bu işlemi reddeder Ancak bazı Bankalar haciz işlemi olmadığı halde alacaklarından dolayı emekli maaşlarına bloke koyuyorlar. Böyle bir durumda izni olmadan maaşı bloke edilen ya da haciz edilen emekli hemen İcra Hakimine yazılı itirazda bulunması gerekir. Ayrıca Cumhuriyet Savcılığına suç duyurunda bulunma hakkı da vardır. Haciz edilen ya da bloke edilen hesap benim emekli maaş hesabımdır şeklinde bir yazılı dilekçe ile müracaat edilmelidir. Çünkü bu işlem yasalara aykırıdır ve suç işleniyor demektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here