Ardor Nedir?

0
171
Ardor Nedir?

Ardor Coin (ARDR) ilk Blockchain teknolojilerinden biri olan Nxt’nin belli ölçüde kişiselleştirilebilen “hafif” bir zincir olan çocuk zincirlerini (child chain) kullanarak kişilerin kendi blok zincirinin kolaylıkla kendi kendini konuşlandırılmasını sağlayan bir blockchain platformudur.

Ardor platformundaki ilk zincir Ignis’dir. NXT’nin tüm özelliklerine Ardor un alt zincirlerinde de sahip olunur. Bunlar hesap paylaşımı, veri bulutu, hesap kontrolü, para sistemi, güvenli mesajlaşma, para değişimi, oylama, eklentiler, safhalara ayırma ve pazarlama özellikleridir. Ardor’da işlemler basit biçimde halledilebilir.

Kişilere bağlı olarak verilerin özel, genel veya zaman damgalı olarak doğrudan blok zincirinde toplanması mümkündür. Farklı taraflardan onay alınmadan hesap erişimi kısıtlanabilir, işlemler engellenebilir. Para sistemi özelliği özel tokenler ve alt token zincirleri yaratılmasını sağlar. Merkezi bir sistem olmadan şifrelenmiş mesajlar ya da dosyalar gönderilebilir. İsteğe bağlı olarak fonlar diğer kullanıcıların fonlarıyla etkili olarak karıştırılabilmektedir.

2017 senesinde piyasaya çıkan Ardor hala deneme aşamasında olup yükseliştedir. Ana zinciri ve çocuk zincir olmak üzere iki kısımdan oluşan Ardor %100 Proof of Stake ile çalıştığından tüm tokenlerin oluşturulmasına bağlı olarak madencilik için ayrıca bir işlem yapılmasına gerek yoktur. Ardor platformu birden fazla çocuk zincirine sahip olduğu halde, yalnızca Ignis çocuk zinciri kısıtlama olmaksızın oluşturulur.

Ardor Ticareti

Güvenlik ve istikrarlı bir blok zincir olan Nxt’in çekirdek geliştirme ekibinin şirketi olan Jelurida tarafından geliştirilmiş olan Ardor ticaretinin yapılabildiği borsaların başlıcaları Hitbtc, Bittrex, Poloniex, Changelly ve Binance’dir. Binance’den satın alabilmek için kayıt olunarak hesap girişi yapılmalı, hesaba bitcoin gönderilmelidir.

Ardor almak için cüzdan finanse edilmelidir. “Funds” bağlantısındaki “Deposits & Withdrawals” seçeneği tıklanmalıdır. Lisetelenen kripto para birimlerinden bitcoin seçilmeli, “Deposit” butonuna tıklandığında karşılaşılan cüzdan adresi harici cüzdan veya başka borsaya kopyalanmalıdır.

Oluşturulan adrese satın alınmak istenilen bitcoin miktarı yazılarak ‘Exchange’ bağlantısından ‘Basic’ seçeneği seçilmeli ve ARDR/BTC çifti bulunmalıdır. “Buy” bölümünde, Price başlıklı ilk kutuda ödenmesi gereken tutar görülür. Amount yazan ikinci kutuya satın alınmak istenilen ardor coin miktarı yazılmalıdır. %100 butonuna tıklanması yatırılan tüm fonları kullanmayı sağlar. Ardor Buy butonu tıklandığında satın alma işlemi gerçekleşmiş olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here