DOLAR 9,60101.04%
EURO 11,17540.83%
ALTIN 557,542,27
BITCOIN 612786-0,53%
İstanbul
18°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Gıda Sektörü İçerisinde Blockchain Teknolojisi

Gıda Sektörü İçerisinde Blockchain Teknolojisi

ABONE OL
Eylül 18, 2021 16:34
Gıda Sektörü İçerisinde Blockchain Teknolojisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gıda Sektörü İçerisinde Blockchain Teknolojisi

Günümüzde, dünyadaki en önemli sorunların başında gıda güvenliği ve gıda tağşişi gelmektedir. Gelişen teknolojiler, gıda ürün kalitesini iyileştirmek, gıda güvenliğini sağlamak ve gıda israfını azaltmak için yeni fırsatlar sunuyor. Blockchain teknolojisi de son yıllarda tüm dünyada ilgi odağı olan bir konudur. Blockchain, gıda endüstrisi için merkezi olmayan bir veri tabanı işlevi görebilen dijital sistemdir. Blockchain teknolojisi, gıda ile ilgili verilerle uğraşırken izlenebilirlik ve güvenlik sağlar. Gıda sektöründe üretim, hasat sonrası işleme, nakliye, pazarlama, dağıtım, perakendecilik ve diğer dış ortamlar gıda ürünlerinin kalitesini ve tazeliğini değiştirebilir.

Gıda Sektöründe Blockchain Teknolojisinin Faydaları

Blockchain, gıda tedarik zincirinin şeffaflığını ve güvenliğini artırır. Teknoloji, tedarik zincirindeki tüm ortaklar için ortak bir bilgi platformu sağlar. Bu sistem sayesinde gıda ürünlerinin veya hammaddelerin menşeini, gerçek zamanlı konumunu ve ürünün durumu doğrulanır. Ayrıca özellikle bozulabilir ürünler için ürün sıcaklığı, çevre koşulları ve diğer önemli faktörler gibi ayrıntılı bilgileri toplar. Bir blok zincirindeki veriler, tedarik zinciri ağındaki tüm paydaşlar tarafından kalıcı olarak depolanır ve korunur. Blockchain’in en büyük önemi, çiftçilerden üreticilere, toptancılara, perakendecilere ve tüketicilere kadar zincirdeki herkes için izlenebilirlik sağlamaktır. Blockchain tabanlı bir tedarik zinciri, gıda ürünlerinin üretilme, işlenme ve teslim edilme süreçlerinde tedarik zinciri paydaşları arasında güven oluşturur.

Blockchain, otomatik dijitalleştirme ve sürdürülebilir uygulamalarla ilgili denetimleri, sertifikaları ve diğer ilgili kayıtları kolayca paylaşarak tüketici güvenini artırmaya yardımcı olur.  Ayrıca blockchain tabanlı izlenebilirlik sayesinde, tüm tedarik zinciri boyunca boşa harcanan ve kurtarılan gıda miktarını izlemek mümkündür. Bu da ürün kaybının azalmasına yardımcı olur.

Gıda şirketleri, çevresel etkileri izleyebilen blok zincirinin izlenebilirlik özelliği olarak daha sürdürülebilir olmaya teşvik ediliyor. Geleneksel izlenebilirlik sistemi olan kâğıt belgeler zorluklara neden olur. Ayrıca, kâğıt belgeler zaman alıcı olabilir ve hatalara neden olabilir. Blockchain’in akıllı sözleşmesi evrak işlerinden tasarruf edebilir, insan emeği çabalarını en aza indirebilir ve gereksiz maliyetleri azaltabilir. Örneğin, ürünler depoya ulaştığında ödeme otomatik olarak üreticilere aktarılabilir.

Bu nedenle, blockchain teknolojisinin gıda sektöründe umut verici bir çözüm olabileceği gözükmektedir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.