DOLAR 9,60001.03%
EURO 11,18700.94%
ALTIN 556,952,17
BITCOIN 602922-2,28%
İstanbul
18°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Enflasyon Endeksi

Enflasyon Endeksi

ABONE OL
Eylül 18, 2021 16:25
Enflasyon Endeksi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bir ekonomide genel fiyat düzeyinde meydana gelen sürekli artışa fiili gerçekleşen enflasyon veya kısaca enflasyon denir. Fiyatlar genel düzeyindeki bir kerelik bir artışın enflasyon demek olmadığını vurgulayan bu tanımdaki genel fiyat düzey kavramı, çok sayıda maldan oluşan malın fiyatını temsil eder.  Paranın değerindeki değişmelerin ölçülmesi enflasyonun boyutu hakkında bilgi vermektedir. Bir ekonomide enflasyon,  enflasyon haddi ile ölçülür. Enflasyon haddi, genel fiyat düzeyinde cari dönemde meydana gelen artış ile önceki dönem genel fiyat düzeyi arasındaki oranın 100 ile çarpımına eşittir.  Genel fiyat düzeyi ve enflasyon haddinin bulunabilmesi fiyat endeksi ile sağlanır. Fiyat endeksleri, fiyatlardaki ortalama değişiklikleri ölçmeye ve fiyatlar yükseldiğinde paranın satın alma gücündeki düşüşü göstermeye yaramaktadır.  Fiyatlar genel düzeyi iki şekilde hesaplanmaktadır.

 

1)Tüketici Fiyat Endeksi

Fiyat endeksinin hesaplanmasında temel alınan sepet, dayanıklı tüketim malları ve dayanaksız tüketim mallarından ve sağlık-eğitim harcamalarından oluşur.  Kısaca tüketim mallarından oluşan böyle bir sepet üzerinden hesaplanan fiyat endeksine, tüketici fiyat endeksi denir. Tüketici fiyat endeksi tanım gereği tüketiciler tarafından ödenen fiyatlar üzerinden hesaplanan bir endekstir. Tüketici fiyat endeksi TUIK tarafından aylık olarak hesaplanır.  TUIK aylık tüketici fiyat endeksini kullanarak önceki yılın aynı ayına kıyasla ve aynı yılın bir önceki ayına kıyasla hesaplanabilir.  Tüketici fiyat endeksi tüketiciler tarafından ödenen fiyatlar üzerinden hesaplanan bir endeks olduğundan, tüketici fiyat endeksi üzerinden hesaplanan enflasyon haddine tüketici fiyatlarıyla enflasyon haddi denir.

 

2)Üretici Fiyat Endeksi

Fiyat endeksinin hesaplanmasında temel alınan sepet, son olarak ara mallardan ve yatırım mallarından oluşan bir sepet biçiminde tanımlanabilmektedir. Üretim mallarından oluşan bir sepet üzerinden hesaplanan fiyat endeksine, üretici fiyat endeksi denir. Üretici fiyat endeksi üreticiler tarafından ödenen üzerinden hesaplanan bir endeks olduğundan, üretici fiyatlarıyla enflasyon haddi denir. Üretici fiyatlarıyla hesaplanan enflasyon, enflasyona üreticiler açısından bakan bir kavram olduğundan, aslında tüketicileri de yakından ilgilendirir. Üreticiler maliyetlerde bugün meydana gelen bu artışı yarın ürettikleri mallarının fiyatlarına yansıtırlar ve böylece tüketim mallarının fiyatları, tüketici fiyat endeksi ve tüketici fiyatlarıyla enflasyon da beraberinde yükselir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.