DOLAR 9,62091.25%
EURO 11,19751.03%
ALTIN 556,162,02
BITCOIN 613027-0,41%
İstanbul
18°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Avrupa Birliği Ekonomisinin İkici Çeyrekte Büyüme Oranı

Avrupa Birliği Ekonomisinin İkici Çeyrekte Büyüme Oranı

ABONE OL
Eylül 18, 2021 16:23
Avrupa Birliği Ekonomisinin İkici Çeyrekte Büyüme Oranı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avrupa Birliği Ekonomisinin İkici Çeyrekte Büyüme Oranı

Avrupa Birliği ekonomisi verileri, Avrupa İstatistik Ofisi olan Eurostat tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Yayınlanan bu rapora göre Avrupa Birliği ekonomisi, bu çeyrekte Covid-19 salgını için alınan tedbirlerin etkisinden tamamen sıyrılarak yaklaşık %2.1 oranında bir büyüme gösterdi. Covid-19 salgını yavaş yavaş etkisini kaybederken Avrupa Birliği ekonomisinin de tekrardan büyümeye geçmesi bekleniyordu ancak bu büyüme beklentilerin oldukça üstünde çıktı. Uzmanların beklentisini aşan bu ekonomik büyüme, yavaş yavaş Covid-19 salgınının etkisinden özellikle ekonomik açıdan kurtulmaya başladığımızın bir göstergesi olarak da kabul edilmektedir.

Avrupa Birliği Ekonomisi Beklentileri Aştı

İlk çeyrekte yaklaşık %0.3 oranında daralan Avrupa Birliği ekonomisi, bu çeyrekte yaklaşık %1.5 oranında büyümesi uzmanlar tarafından bekleniyordu. Covid-19 salgından oldukça fazla etkilenen Almanya, İtalya, İspanya, Fransa Portekiz gibi ülkelerin tekrardan ekonomik büyüme göstermesi sonucunda beklentileri aşarak bir önceki çeyreğe oranla yaklaşık %2.1’lik bir büyüme gösterdi. Bu rakam, geçen seneyle kıyaslandığında ise yaklaşık %13.8’lik büyüme anlamına geliyor. Bu büyümeyle birlikte, işsizlik oranı %8’den %7.7’ye inerken enflasyon oranı da %1.9’dan %2.2’ye yükseldi. Yine yayınlanan rapora göre 19 üyeli AB Gayri Safi Yurtiçi Hasılası (GSYH) bir önceki çeyreğe oranla %2.2 ve geçen yıla oranla %14.3 oranında bir artış gösterdi.

Artışa Hangi Ülkeler Ne Kadar Etki Etti?

Covid-19 salgınından en çok etkilenen bölge olan Avrupa, geçtiğimiz yıl salgının etkilerini ekonomik olarak da yaşadı. Özellikle Almanya, İspanya, İtalya ve Fransa gibi ülkeler salgın dolayısıyla çok büyük bir ekonomik gerileme yaşasalar da bu çeyrekte bu gerilemeyi telafi etmeyi başardılar. Bir önceki çeyreğe oranla Almanya %1.6 oranında büyüme gösterirken, Fransa %1.1, İtalya %2.7, İspanya ise %2.8 oranında bir artış gösterdi. Bu rakamları geçen sene ile kıyaslayacak olursak Almanya %9.4’lük çok ciddi bir artış gösterirken ve Fransa %18.7,  İtalya %17.3 ve İspanya ise %19.8 oranında ciddi artış gösterdi. Portekiz ise bir önceki çeyreğe oranla %4.9 oranında bir artış gösterdi. Başta bu ülkeler olmak üzere pek çok Avrupa Birliği ülkesi, Avrupa Birliği ekonomisi tarafından görülen ve beklentileri yaklaşık %0.6 oranında aşan %2.1’lik büyümede oldukça önemli bir rol oynadılar.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.